Elegancja połączona z prostotą

Sztućce kuchenne

Sztućce kuchenne      Sztućce srebrne i posrebrzane
     Sztućce oraz galanterię srebrną i posrebrzaną należy myć ręcznie i pojedynczo tuż po skończeniu jedzenia. Przechowywać w woreczkach foliowych bądź w specjalnych pudełkach, w których zostały zakupione. Powierzchnia srebrna i posrebrzana może ulec zarysowaniu, więc do czyszczenia zalecamy używanie miękkich szmatek impregnowanych specjalnymi płynami do czyszczenia srebra. Dzięki temu srebra zachowają pierwotny wygląd. Odpowiednie do czyszczenia szmatki można znaleźć w ofercie sprzedażowej firmy Hefra. W dłuższym zetknięciu z siarką i jej związkami takimi jak gotowane jajka bądź majonez, sztućce pokrywają się siarczkiem, który jest przyczyną śniedzenia srebrzystej powierzchni. Nie jest to w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia, a ciemne plamy i osady można usunąć używając miękkiej szmatki i płynu do czyszczenia srebra. Istnieje także prosty, domowy sposób usuwania plam. Po włożeniu do naczynia szklanego, porcelanowego bądź ze stali nierdzewnej wyścielonego folią aluminiową, należy je na kilka minut zalać gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej lub sody.
     Sztućce ze stali nierdzewnej
     W zmywarce można myć sztućce, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Intensywne i długotrwałe zmywanie w zmywarce może spowodować, iż sztućce stracą swój połysk bądź uszkodzeniu ulegnie wzór dekoracyjny. Myjąc sztućce w zmywarce, należy stosować w odpowiednich ilościach wyłącznie te środki myjące, które polecane są przez producenta zmywarki. Sugerujemy, aby do mycia używać płynów, ponieważ niskiej jakości proszki, które nie rozpuszczają się w pełni, powodują różnego rodzaju zarysowania i utratę połysku. Po zakończeniu zmywania zmywarkę należy zostawić otwartą, by sztućce w środku mogły szybciej wyschnąć. Myte sztućce nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze sobą, jak również nie powinny dotykać innych przedmiotów ze stali. Idealnie jest umieścić je w specjalnych koszykach na sztućce.

     Sztućce oksydowane
     Sztućce oksydowane są to sztućce srebrne lub posrebrzane, których powierzchnia pokryta jest warstewką tlenków metali. Są one zmatowione, ciemniejsze w zagłębieniach i można odnieść wrażenie, jakby były w Państwa rodzinie od pokoleń. Ciemne plamy i drobne zarysowania można usunąć używając miękkiej szmatki i płynu do czyszczenia. Nie wolno usuwać plam zanurzając sztućce oksydowane w wodzie z solą kuchenną lub sodą, gdyż po pełnym zanurzeniu ulegnie częściowemu usunięciu warstwa oksydowana. Sztućców i galanterii stołowej nie należy czyścić preparatami, które mogą uszkodzić połysk lub powierzchnię srebrzoną takimi jak: środki do czyszczenia zawierające piasek, gąbki z metalowym włóknem, szorstkie ściereczki do mycia bądź agresywne związki chemiczne.
Materiały pomocne zaczerpnięte zostały w wikipedi, prezentyslubne.com.pl.
Google